Hlavní obsah

Zaplaťte reparace, vyzývají britského poslance kvůli otrokářské plantáži

– Londýn
Novinky, drk

Zámožný poslanec britské konzervativní strany Richard Drax čelí výzvám, aby vyplatil reparace za podíl své rodiny v obchodu s otroky. Deník Observer zjistil, že Drax vlastní plantáže, na kterých před 400 lety otroci patřící jeho předkům pěstovali cukrovou třtinu. Poslanec odmítá, že by pozemky vlastnil, za minulost své rodiny podle svých slov není odpovědný.

Foto: Parlament Spojeného království Velké Británie a Severního Irska

Britský poslanec Richard Drax.

Článek

250hektarová plantáž Drax Hall se nachází na ostrově Barbados na východní hranici Karibiku. Jednalo se vůbec o první britskou plantáž, jejíž činnost závisela na práci otroků. Podle zjištění Observeru ji poslanec Drax zdědil před třemi lety, když zemřel jeho otec. Sněmovní majetkové přiznání tyto pozemky ale neobsahuje.

Životy černochů sloužily jen k tomu, aby z anglických otrokářů udělaly milionáře, a rodina Draxova toho využívala déle než jakákoli jiná elitářská rodina.
Hilary Beckles, barbadoský historik

Podle prominentního barbadoského historika Hilaryho Becklese na oné plantáži zemřelo asi 30 tisíc otroků. Podle něj by si měl poslanec toryů (britských konzervativců) přiznat, že svého majetku nabyl díky otroctví. „Kdyby přede mnou nyní Richard Drax stál, řekl bych mu: Pane Draxi, lidé z Barbadosu a Jamajky mají právo na reparační spravedlnost,“ uvedl.

Američané si připomněli výročí ukončení otroctví

Zahraniční

Beckles předsedá reparační komisi spadající pod karibské sdružení států CARICOM. Bývalou otrokářskou plantáž, kterou prominentní britský poslanec vlastní, označil jako „pole smrti“ a „místo trestného činu“.

Podle reparační komise CARICOMu byly evropské vlády otrokáři, kteří páchali genocidu na domorodém obyvatelstvu. Oběti a jejich pozůstalí mají tudíž podle komise právo žádat odškodné.

„Životy černochů sloužily jen k tomu, aby z anglických otrokářů udělaly milionáře, a rodina Draxova toho využívala déle než jakákoli jiná elitářská rodina,“ vysvětlil Beckles.

Velvyslanec: Má morální odpovědnost

Barbadoské úřady potvrdily, že vlastníkem plantáží je v tuto chvíli opravdu poslanec Drax. V únoru si „farmu“ dokonce oficiálně zaregistroval jako společnost pod svým celým jménem Richard Grosvenor Plunkett-Ernle-Erle-Drax.

Kácených soch přibývá: na řadě jsou prezidenti

Zahraniční

Sám poslanec ale odmítá, že by mu společnost patřila. Převod pozemků na jeho jméno prý ještě nebyl dokončen. „Až bude proces u konce, tak vše samozřejmě v souladu s pravidly ohlásím,“ ujistil.

K odškodnění vyzval i barbadoský velvyslanec v CARICOMu David Comissiong. „Bohatství, které patřilo Barbadosu, se tu po staletí vysávalo a rabovalo,“ řekl. „Byl to zločin proti lidskosti a jemu (Draxovi, pozn. red.) i jeho rodině ukládáme morální odpovědnost škody napravit,“ dodal.

Kolonialista Charles Darwin? Muzeum přezkoumá „urážlivou“ výstavu

Evropa

Nemůžu za minulost, hájí se

Dvaašedesátiletý Richard Drax je jedním z nejbohatších členů anglického parlamentu. Jeho rodina vlastní po Spojeném království několik lukrativních pozemků. Sám Drax navštěvoval elitní školu Harrow, poté vystudoval správu krajiny. Pracoval v armádě i jako novinář.

Od roku 2010 zastupuje v parlamentu Jižní Dorset. Když se ho média při jeho prvních volbách ptala na jeho předky, odpověděl: „Nemůžu být zodpovědný za něco, co se stalo před 300 nebo 400 lety.“

Reklama

Výběr článků

Načítám