Hlavní obsah

Na Brněnsku hrozila děsivá katastrofa. V přístřešku bylo 19 tun bílého fosforu

Časovaná bomba. Tak by šlo bez nadsázky popsat situaci z města Rajhrad na Brněnsku. V přístřešku v těsné blízkosti střední školy, nádraží a rodinných domů se totiž nacházelo devatenáct tun vysoce nebezpečného bílého fosforu. V případě, že by došlo k úniku látky, která byla zcela nevhodně uskladněna, hrozil devastující následek pro široké okolí.

Foto: Policie ČR

Extrémně nebezpečná látka byla skladována zcela nevhodným způsobem.

Článek

Do hazardu s lidskými životy se podle státního zastupitelství pustili tři muži. Rudolf Mazánek a Jan Chovanec dle obžaloby v roce 2020 sjednali obchodní transakci s bílým fosforem, který od nich putoval k Petru Jarošovi.

Ten si byl podle obžaloby vědom, co ve dvou stovkách sudů přebírá, přesto je umístil na zcela nevhodném místě pod přístřeškem v běžné zástavbě.

Na opačné straně barikády stál podle zjištění Novinek policista z vyškovské hospodářské kriminálky Jan Vrána. Ten se dostal na stopu fosforu díky tomu, že se Mazánek s Chovancem látky snažili místo řádné likvidace zbavit jinak – a levněji.

Hrozilo akutní nebezpečí havárie, která by pro okolí mohla mít zcela devastující následky
zdroj Novinek

Jak totiž plyne z obžaloby, kterou ve čtvrtek u brněnského krajského soudu přednesl státní zástupce Robert Hanuš, muži totiž ještě před odvozem fosforu do Rajhradu předali ve dvou případech látku dvěma firmám zpracovávajícím odpady, ale zatajili přitom, o co se jedná.

V obou případech začal fosfor hořet. „Došlo k ohrožení zaměstnanců a mohli být ohroženi i další lidé v okolí,“ popsal státní zástupce. Hořící bílý fosfor nejde uhasit vodou, je toxický a k tomu způsobuje extrémní popáleniny.

Když se tedy nešlo nebezpečné látky zbavit tímto způsobem, oslovili Mazánek s Chovancem dle obžaloby právě Jaroše.

Ten přitom podle státního zastupitelství netrpěl žádnými skrupulemi při neoprávněném nakládání s nebezpečným odpadem, na zcela nevhodných místech už měl totiž skladovat tuny různých chemikálií, u nichž taktéž hrozilo riziko výbuchu či jiného poškození životního prostředí.

Chtějí se dohodnout

Jenže po zmíněném incidentu, kdy fosfor začal hořet, už byl poručík Vrána mužům na stopě.

„Díky jeho zásahu a ve spolupráci s hasiči v rajhradském areálu v centru města nedošlo k tragédii. Při poslední navážce sudů se jich totiž několik převrátilo. Bylo jen otázkou času, než by došlo k zahoření fosforu a řetězové reakci,“ popsal Novinkám zdroj obeznámený s případem.

Brněnští policisté našli v autě nebezpečný červený fosfor

Krimi

Policisté a hasiči všechny sudy zajistili a odvezli do skladu nebezpečných látek.

„Znalecký posudek jasně prokázal, že hrozilo akutní nebezpečí havárie, která by pro okolí mohla mít zcela devastující následky. Hoření 19 tun bílého fosforu, který zde byl uložen, si jen těžko někdo dokáže představit,“ dodal zdroj.

Obžalovaným a dvěma firmám, v nichž působili, teď hrozí u soudu trest za obecné ohrožení a další trestné činy, k tomu po nich policie požaduje dvanáct milionů korun, což jsou náklady za likvidaci fosforu.

Po přednesení obžaloby požádali obhájci předsedkyni senátu Ditu Řepkovou o čas na sjednání možné dohody o vině a trestu se státním zastupitelstvím. Soud jejich prosbě vyhověl a jednání odročil na polovinu prosince.

Žena na Brněnsku přebíhala silnici, srazilo ji nákladní auto

Krimi

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám